This website mostly displays my personal work; for the commissioned visual design work that I do, check out Fevkalade.

© 2015 Deniz Cem Önduygu

2009

Türkçe sürüm eklendi, sağda.

A project for "public understanding of science". I intended this to be a web flyer to inform people about the most important yet the least known feature of evolution: that it is a general substrate-neutral algorithmic process, defined independently from biology and used today for problem solving in a variety of areas.

See here and here for details and examples of non-biological evolution.


Buy This

High-quality prints of different sizes and materials of this poster can be bought here, with worldwide shipping.

Bir "bilimin halka anlatılması" projesi. Kanımca evrimin en önemli fakat aynı zamanda en az bilinen yanı, ortamdan ve malzemeden bağımsız, biyolojiden ayrı olarak tanımlanabilen ve bugün birçok alanda problem çözme aracı olarak kullanılan bir algoritma olması. Bu iş de, insanlara bunu anlatmaya çalışan bir görsel olarak tasarlandı.

Detaylar ve biyolojik olmayan evrim örnekleri için buraya (İngilizce), buraya (İngilizce) ve şuraya (Türkçe) göz atabilirsiniz.

 
http://denizcemonduygu.com/files/gimgs/th-26_26_evowebdencemond.jpg
 
http://denizcemonduygu.com/files/gimgs/th-26_26_evowebtrdencemond.jpg
 

I'm happy to see this used by researchers in their presentations. On the right you can see one of them, Dr. Andreas Gros from New England Complex Systems Institute (2011). Email me if you want to use in your presentation with a projector; I can send you versions created for those occasions.

Bu çalışmamın araştırmacılar tarafından sunumlarda kullanıldığını görmekten mutluluk duyuyorum. Sağ tarafta onlardan birini (Dr. Andreas Gros, New England Complex Systems Institute, 2011) görebilirsiniz. Bana eposta ile bildirdiğiniz takdirde projektör sunumlarında kullanmak için üretilmiş özel versiyonlarını gönderebilirim.

http://denizcemonduygu.com/files/gimgs/th-26_26_photo-jun-22-1-37-46-pm-k.jpg
 
http://denizcemonduygu.com/files/gimgs/th-26_26_photo-jun-22-1-39-31-pm-k.jpg